Ministrul Sanatatii- Nicolae Banicioiu

Dr. Nicolae Bănicioiu, Ministrul Sănătăţii

Informaţii personale

Adresa: judeţul Vâlcea, România
Naţionalitatea: română
Data naşterii: 26 martie 1979

Educaţie

• Aprilie 2005 până în prezent – medic stomatolog  – Universitatea de Medicina și Farmacie „Carol Davila” București
• Octombrie 1998 – 2004 Iunie –  Universitatea de Medicina și Farmacie „Carol Davila” București
• Septembrie 1994 – Iunie 1998 – Diploma de liceu – Liceul de Matematică și Fizică, Alexandria

Activitate profesională

• Februarie 2005 până în prezent – doctor stagiar – Universitatea de Medicina și Farmacie „Carol Davila” Bucureşti

  • Ianuarie 2005 – Februarie 2005 – Spitalul Universitar de Stomatologie „Prof. Univ. Dr. Dan Theodorescu”
  • 2004 – 2008 – Camera Deputaților – Deputat PSD
  • 2006 – 2013 – Preşedinte al TSD (Tineretul Social Democrat)
  • 2008 – 2012 – Camera Deputatilor – Chestor
  • 2012 – prezent – Camera Deputaților – Deputat PSD
  • Decembrie 2012 – Martie 2014 – Ministrul Tineretului și Sportului
  • Martie 2014 – prezent – Ministrul Sănătății

Voluntariat

• Octombrie 2005 – noiembrie 2005 – Festivalul Unifest 2005 – coordonator eveniment
• Septembrie 2004 – noiembrie 2004 – Festivalul Unifest 2004 – oordonator eveniment
• Iulie 2005 august 2005 – Asociaţia Studenţilor Europeni –  Scoala de vara – Organizator
• Februarie 2002 – noiembrie 2002 – “Alege Viaţa”-Campania de prevenire a consumul de droguri – Organizator
• Februarie 2002 – iulie 2001 – “ProDent” Program studentesc de profilaxie – Organizator
• 2001-2004 – “StuDent” Congres Naţional de Stomatologie – Organizator